Семенівська районна рада
Семенівський район, Полтавська область

Бюро правової допомоги інформує: обов’язок повнолітніх дітей утримувати своїх батькі

Переглядів: 972

Обов'язок дітей утримувати батьків » Газета "Вільне життя"

Згідно з частиною першою статті 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

Обов’язок утримувати батьків включає:

  •  сплату аліментів;
  •  участь у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю.

Коли у дітей виникає обов’язок утримувати батьків

Обов’язок утримувати батьків (виплачувати аліменти) може бути покладено лише на повнолітніх дочку, сина. Варто звернути увагу, що в разі, якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов'язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає.

Хто має право на утримання?

Відповідно до статті 202 Сімейного кодексу України право на утримання виникає за умови, якщо батьки:

  • є непрацездатними (непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (стаття 26) пенсійного віку, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону);
  • потребують матеріальної допомоги (тобто батьки не мають можливості забезпечити своє гідне існування у зв’язку з відсутністю пенсії чи її низьким розміром).

Додаткові витрати на батьків

Дочка, син, крім сплати аліментів, зобов'язані брати участь у додаткових витратах на батьків, які викликані:

  • тяжкою хворобою;
  • інвалідністю;
  • немічністю.

Аліменти на утримання батьків можуть виплачуватись добровільному порядку або у судовому порядку.

Добровільний порядок

Вважається, що повнолітні діти виконують свої обов’язки щодо утримання непрацездатних батьків добровільно. Разом з цим батьки та діти можуть врегулювати свої відносини за домовленістю (наприклад, письмовим договором про сплату аліментів на батьків).

Судовий порядок

У випадку, якщо повнолітні дочка, син не надають матеріальну допомогу добровільно, батьки мають право звернутися до суду.
Позовна заява про стягнення аліментів подається у порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживанням або перебуванням відповідача або позивача.

Позов про стягнення аліментів може бути пред’явлений до одного/ кількох з дітей або до всіх дітей разом. До позовної заяви, оформленої відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України, додаються докази, що обґрунтовують позовні вимоги (стягнення аліментів).

За подання позовної заяви у справах про стягнення аліментів позивач звільняється від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

Звільнення дочки, сина від обов'язку утримувати матір, батька

Повнолітні дочка, син можуть бути звільнені від обов’язку брати участь у додаткових витратах та обов’язку утримання своїх батьків у разі, якщо судом буде встановлено, що мати, батько, що заявляють вимоги про надання їм утримання, ухилялися від виконання батьківських обов’язків.

Дочка, син звільняються судом від обов’язку утримувати матір, батька та обов’язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що мати, батько не сплачували аліменти на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки (що підтверджується довідкою, виданою органом державної виконавчої служби), і така заборгованість є непогашеною на момент прийняття судом рішення про визначення розміру аліментів на батьків.

Розмір аліментів

Суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін.

При визначенні розміру аліментів та додаткових витрат на непрацездатних батьків суд бере до уваги можливість одержання ними утримання від інших дітей, до яких не пред'явлено позову про стягнення аліментів, а також від дружини, чоловіка та своїх батьків. Також до уваги береться отримання батьками пенсії, пільг, субсидій, наявність в батьків майна, що може приносити дохід тощо.
Отже, в кожному конкретному випадку суд враховує всі види заробітку чи доходу як дітей так і батьків.

Відділ “Семенівське бюро правової допомоги” Кременчуцького місцевого центру з надання безплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: смт. Семенівка, вул. Незалежності, 34; тел.: (05341) 91-2-43.

Прийом громадян щоденно з 09.00-18.00 без перерви. Субота, неділя — вихідний.

« повернутися до списку новин