21 травня - День вишиванки
Це відносно нове свято, покликане зберегти споконвічні народні етнічні традиції, відзначається щороку в третій четвер травня. Його ініціаторами у 2007 році стали студенти Чернівецького національного університету.
Прекрасна ідея була підхоплена, ставши не лише популярною традицією, а й глибоким символом української ідентичності. Навіть в час глобалізації та відкритих кордонів вишиванка є одним із знакових символів України.
Адже вона не просто елемент одягу, а національний оберіг, що презентує нашу державу на світовому рівні, ментально єднає українців, що проживають в різних куточках планети. У ній через символи закодована історія народу, його унікальний світогляд. Вишиванка – це шлях життя і гіркий біль втрат, нерозривний зв’язок століть та поколінь, вир емоцій, вічне джерело народного таланту.
Вона була популярною ще в період трипільської культури та неоліту, розвивалася з плином часу, вигравала колоритом епох. Історія вишиванки увібрала в себе характерні ознаки конкретної місцевості, тож і різниться це мистецтво технікою виконання, кольоровою гамою, візерунками, відображаючи характерні прикмети регіонів. Вишивка є своєрідним сакральним оберегом, що захищає від негативної енергетики, бід та негараздів.
Глибока духовна сутність підносить вишиванку на висоту національної культури, вона є не лише зовнішнім, а й моральним атрибутом єднання українців усього світу. Тож нехай філігранна краса цього рукотворного дива буде нашим надійним захистом та вірою! Щира вдячність талановитим майстрам, які створюють не просто чудові орнаменти, а неповторний мікросвіт свого серця та широкий світ національної душі.
Вишиванка – поема життя,
Закодована вічність в узорах,
Їй ніколи нема забуття:
Геній Роду не стерти на порох.
Ми первинні як сонце й вода,
Колисала нас люля жар-птиці,
Україно, ти знов молода –
Невичерпна духовна криниця.
Ми збагнули віків таїну,
Усвідомили мудрість відкриту:
І Трипілля святу сивину,
І космічні набутки для світу.
В колі Розуму, Правди й Добра
Воскресатиме квітами вдячність.
Возвеличувать рідне пора –
Заповідану предками святість!
Лель-Анатолій Загрудний
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)